...
Oddvar Brå. Foto: Terje Pedersen, ANB

1982: Brå brakk staven

Oddvar Brå brakk staven, tok gull - og Berit Aunli regjerte på kvinnesiden i langrennssporet.

Publisert 01.02.2011 kl 15:13 Oppdatert 16.02.2011 kl 19:30

Tips en venn på e-post:


...
Oddvar brå under 15-kilometeren i Oslo i 1982. Foto: Terje Pedersen, ANB

Oddvar Brås dueller med Alexander Zavyalov sitter vel igjen hos de fleste fra Kollen-VM i 1982. På 15-kilometeren tok Brå sitt eneste individuelle mesterskapsgull foran rivalen fra Sovjetunionen. På stafetten endte det som kjent med stavbrekk og delt gull etter en dramatisk innspurt.

Det hører med til historien at også kampen om bronsemedaljen i den samme stafetten endte med dødt løp. Finland og Øst-Tyskland delte til slutt den.

Berit Aunli ville på sin side ikke dele med noen - og tok tre gull og ett sølv på hjemmebane. Dermed ble hun den store VM-dronningen på kvinnesiden.

I kombinert gikk gullet til Tom Sandberg, mens det i hoppbakken ble aller edleste metall i lagkonkurransen.

15 km
1) Oddvar Brå, Norge 38:52.5
2) Alexander Zavyalov, Sovjetunionen 39:02.1
3) Harri Kirvesniemi, Finland 39:02.3

30 km
1) Thomas Eriksson, Sverige 1:21:52.3
2) Lars-Erik Eriksen, Norge 1:22:13.9
3) Bill Koch, USA 1:22:14.8

50 km
1) Thomas Wassberg (SWE) 2:32:00.9
2) Yuriy Burlakov (URS) 2:32:34.3
3) Lars-Erik Eriksen (NOR) 2:32:49.9

4×10 km stafett menn
1) Norway (Lars-Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå) og Sovjetunionen (Vladimir Nikitin, Alexander Batyuk, Yuriy Burlakov, Alexander Zavyalov) 1:56:27.6
3) Finland (Kari Härkönen, Aki Karvonen, Harri Kirvesniemi, Juha Mieto) og Øst-Tyskland (Uwe Bellmann, Uwe Wünsch, Stefan Schicker, Frank Schröder) 1:58:49.4

5 km kvinner
1) Berit Aunli, Norge 15:30.2
2) Hilkka Riihivuori, Finland 15:35.6
3) Britt Pettersen, Norge 15:48.2

10 km kvinner
1) Berit Aunli, Norge 29:25.9
2) Hilkka Riihivuori, Finland 29:46.5
3) Kveta Jeriová, Tsjekkoslovakia 30:15.8

20 km kvinner
1) Raisa Smetanina, Sovjetunionen 1:06:16.9
2) Berit Aunli, Norge 1:06:20.3
3) Hilkka Riihivuori, Finland 1:07:29.6

4×5 km stafett kvinner
1) Norge (Anette Bøe, Inger Helene Nybråten, Berit Aunli, Britt Pettersen) 1:02:15.9
2) Sovjetunionen (Lyubov Lyadova, Lyubov Zabolotskaya, Raisa Smetanina, Galina Kulakova) 1:02:29.6
3) Øst-Tyskland (Petra Sölter, Carola Anding, Barbara Petzold, Veronika Hesse) 1:02:57.3

Kombinert
1) Tom Sandberg, Norge 426.600
2) Konrad Winkler, Øst-Tyskland 426.560
3) Uwe Dotzauer, Øst-Tyskland 426.455

3×10 km kombinert

1) Øst-Tyskland (Uwe Dotzauer, Günther Schmieder, Konrad Winkler) 1295.92
2) Finland (Jouko Karjalainen, Rauno Miettinen, Jorma Etelälahti) og Norge (Hallstein Bøgseth, Espen Andersen, Tom Sandberg) 1243.60.

Hopp normalbakke
1) Armin Kogler, Østerrike 249.3
2) Jari Puikkonen, Finland 248.6
3) Ole Bremseth, Norge 245.8

Hopp storbakke
1) Matti Nykänen, Finland 257.9
2) Olav Hansson, Norge 255.1
3) Armin Kogler, Østerrike 244.7

Hopp lag
1) Norge (Johan Sætre, Per Bergerud, Ole Bremseth, Olav Hansson) 718.5
2) Østerrike (Hans Wallner, Hubert Neuper, Armin Kogler, Andreas Felder) 717.6
3) Finland (Keijo Korhonen, Jari Puikkonen, Pentti Kokkonen, Matti Nykänen) 670.8

Medaljeoversikt

Plassering

Nasjon

Gull

Sølv

Bronse

Totalt

1

Norge

7

4

3

14

2

Finland

1

4

4

9

3

Sovjetunionen

2

3

0

5

4

Øst-Tyskland

1

1

3

5

5

Østerrike

1

1

1

3

6

Sverige

2

0

0

2

7

Tsjekkoslovakia

0

0

1

1

8

USA

0

0

1

1

Kilder: Wikipedia, www.oslo2011.no

På forsiden nå


...

Nytt land tar i bruk euro

1. januar tar land nummer 19 i bruk euro som valuta.

...

NRK med sterk filmjul

Tar opp kampen med Netflix og HBO.

...

«Alle» vil ha denne til jul

Har du hørt om den nye farsotten blant ungdommen?

...

Oppsagt fordi kona var russisk

Nå tar Kjell Erik oppsigelsen til retten.